Habertürk Gazetesi ve Habertürk TV’nin de kurucusu olan ve aynı zamanda doğa sporları tutkunu olan gazeteciler Ufuk Güldemir ve Melih Meriç’in ortaklığıyla 2006 yılında kurulmuş doğa sporları ve avcılık kanalıdır.

Dünyada benzer kanallar Amerika’da Outdoor Channel, Fransa’da Chasse et Peche, İngiltere’de Fieldsports, Kanada’da Wild Tv ve İtalya’da Caccia Pesca adları ile yayın yapmakta olup doğa sporlarına olan ilgi sayesinde büyük bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. Türkiye’de de Yaban TV en çok izlenen belgesel kanalıdır.

doğada tutkusunun peşinde koşan insanın macerası

sloganı ile yayın yapan Yaban TV, 2009 yılında elektronik ortam dahil avcılık ürünleri satışı yapan Yabanstore, evcil hayvanlara yönelik mama satışı yapan Yabanmama, tur organizasyonları yapan Yabantur, avcılık başta olmak üzere basılı yayınlar çıkarak Yaban Yayınları ve eğitim şirketi Yaban Akademi ile Türkiye’nin en büyük outdoor grubu haline gelmiştir. 2014 yılında ürün satış haklarını Azel Outdoor’a devretmiştir. Grubun Akatlar’daki Mustafa Kemal Kültür merkezi içinde outdoor mağazası da bulunmaktadır.