Video Uyumluluk Matrisi

0
0
9 sene ago
0

display-vga-dviElektronik cihazları birbirine bağlarken doğru kabloyu bulmak bazen kabus olabilir. Özellikle farklı endüstrilerde üretilmiş cihazları ( örneğin bilgisayarlar ve televizyonlar) birbirine bağlarken standartlaştırılmış video bağlantı cihazları kullanmak gerekmektedir.

Bazı standartlar diğerlerine kolaylıkla dönüştürülebilmekteyken bazıları ise dönüştürülememektedir. Biz de size bu hangi tür bağlantının hangisine çevirebileceği konusunda rehber olacak tablo hazırladık. Tabloda çeviricinin aynı zamanda HD (yüksek yoğunluklu) kalitedeki görüntülere uygun olup olmadığını da belirttik. Tablo aynı zamanda bağlantının görüntü kalitesi hakkında da bilgiler veriyor.

VGA-SVGA-to-S-Video-3-RCA-TV-AV-Converter-Cable-Adapter-01Direkt bağlantı, iki sinyal türünün herhangi bir işleme gerek olmadan birbirine çevrilebileceği anlamına geliyor. Direkt bağlantı yapan cihazlar pasif çeviricilerdir. Bu tür bağlantılar görüntü kalitesini kaybetmeden sinyalin iletilmesine olanak sağlıyor. Örnek vermek gerekirse HDMI ve DVI-D bağlantılar aynı tip sinyalle çalıştığından görüntü aynen iletilebilir. Direkt bağlantılarda aslında yapılan fiziksel bağlantı uçlarının şekillerinin değişmesidir. Bu tip bağlantılarda basit ve ucuz fiziksel çeviriciler işinizi rahatlıkla görecek ve görüntüde kayıp yaşanmayacaktır. Ancak HDCP gibi bazı yan faktörler uyumluluk sorunları yaratabilir fakat görüntü kalitesi etkilenmeyecektir.

Diğer türdeki bağlantılar ise aktif çevirici elemanı gerektirecektir. Genellikle sayısal sinyallerin analoga ya da analog sinyallerin sayısala çevrilmesinde kullanılırlar. Örnek olarak analog olan VGA görüntüyü dijital HDMI bağlantısına çevirmek için bu tip bir bağlantı aracı kullanmanız gerekmektedir.

HDMI
(Sayısal)
DVI-I
(Sayısal & Analog)
DVI-D
(Sayısal)
M1-DA
(Sayısal & Analog)
VGA
(Analog)
Component
(Analog)
S-Video
(Analog)
Composite
(Analog)
HDMI (Sayısal)
Doğrudan(HD-Mükemmel)
HDMI Kablo
Doğrudan(HD-Mükemmel)
Kablo*Cihaz HDCP uyumlu olmalı
Doğrudan(HD-Mükemmel) Kablo
*Cihaz HDCP uyumlu olmalı
Doğrudan(HD-Mükemmel) Kablo
*Cihaz HDCP uyumlu olmalı
DVI-I
(Sayısal & Analog)
Doğrudan (HD-Mükemmel) Kablo
*Cihaz HDCP uyumlu olmalı
Doğrudan (HD-Mükemmel)DVI Kablo Doğrudan(HD-Mükemmel)DVI-D Kablo Doğrudan (HD-Mükemmel)Kablo Doğrudan (HD-Çok İyi)Kablo (HD-İyi) (HD-İyi)
DVI-D
(Sayısal)
Doğrudan (HD-Mükemmel)Kablo
*Cihaz HDCP uyumlu olmalı
Doğrudan (HD-Mükemmel)DVI-D Kablo Doğrudan(HD-Mükemmel)DVI-D Kablo Doğrudan(HD-Mükemmel)Kablo (HD-İyi) (HD-İyi)
VGA
(Analog)
(HD-İyi) Doğrudan(HD-Çok İyi)Kablo (HD-İyi) Doğrudan(HD-Çok İyi)Kablo Doğrudan(HD-Çok İyi)VGA Kablo (SD-Kötü) (SD-Kötü)
Component(Analog)
(HD-İyi) Bazı Projektörler (HD-Çok İyi) 3RCA/DVI Kablo (HD-İyi) Bazı Projektörler (HD-Çok İyi) 3RCA/M1 Kablo 3RCA/VGA Kablo Doğrudan (HD-Çok İyi) Component Kablo Component (YpbPr) to Composite Çevirici
S-Video
Aktif Çevirici (S-Video to HDMI) (SD-Kötü) (SD-Kötü) (SD-Kötü) Doğrudan (SD-İdare Eder) S-Video Kablo Doğrudan (SD-İdare Eder) S-Video /Composite Kablo
Composite (Analog)
Aktif Çevirici (S-Video to HDMI) (SD-Kötü) (SD-Kötü) (SD-Kötü) Doğrudan (SD-İdare Eder) S-Video /Composite Kablo Doğrudan (SD-İdare Eder) Composite Kablo
USB (Sayısal)
(HD-Çok İyi) (HD-Çok İyi) (HD-Çok İyi) (HD-Çok İyi) (HD-Çok İyi)
DisplayPort (Sayısal)
(HD-Mükemmel) (HD-Mükemmel) (HD-Mükemmel) (HD-Mükemmel) (HD-Çok İyi) (SD-Kötü) (SD-Kötü)
Mini-DisplayPort (Sayısal)
Mini-DisplayPort to HDMI(HD-Mükemmel) (HD-Mükemmel) (HD-Mükemmel) (HD-Mükemmel) (HD-Mükemmel) (SD-Kötü) (SD-Kötü)
Mini-DVI (Sayısal)
Doğrudan (HD-Mükemmel) Doğrudan (HD-Mükemmel) Doğrudan (HD-Mükemmel) Doğrudan (HD-Mükemmel) Doğrudan (HD-Çok İyi) (SD-Kötü) (SD-Kötü)
0

Bir cevap yazın

    Members
  • Active
  • New
  • Online
  • Groups
  • Active
  • Newest
Dark mode