95. Oscar Ödül Töreninde Ödül Alan Efsane: Everything Everywhere All At Once

0
95. Oscar Ödül Töreninde Ödül Alan Efsane: Everything Everywhere All At Once

Sinema tarihinin en prestijli ödülleri olarak da bilinen Oscar Ödülleri, yapılan 95. Akademi Ödül Töreninde sahiplerine teslim edildi. Düzenlenen gecede Lady Gaga ve Rihanna sahne alırken, seyirciler de renkli dakikalar geçirdi. En İyi Film ödülünü “Everything Everywhere All At Once” alırken, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Brendan Fraser (Whale), En iyi Kadın Oyuncu ödülünü ise Michelle Yeoh (Everything Everywhere All At Once) aldı.

 

95’inci Oscar Ödül Töreni bu yıl ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlendi. Törenin sunuculuğunu komedyen Jimmy Kimmel üstlendi. Bu sene Oscar törenine damgasını vuran film ise “Everything Everywhere At All Once” oldu. Film toplamda 7 ödül aldı. Ke Huy Quan, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu ve ödülünü alırken göz yaşlarını tutamadı. Quan’ın “Anne, bak Oscar aldım!” sözleri, kalpleri ısıtan bir anı olarak Oscar töreninde yer aldı.

 

Filmin aldığı ödüller ise şöyle:

 

  • En İyi Film: “Everything Everywhere All At Once”
  • En İyi Kadın Oyuncu: Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All At Once”
  • En İyi Yönetmen: Daniel Kwan ve Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All At Once”
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All At Once”
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All At Once”
  • En İyi Özgün Senaryo: “Everything Everywhere All At Once”
  • En İyi Film Kurgusu: “Everything Everywhere All At Once”

 

Peki bu filmi bu kadar özel kılan neydi?

 

“Her Şey Her Yerde Aynı Anda” olarak çevrilen film gerek orijinal hikayesi gerek karakter gelişimleri ve gerekse de verdiği mesajlar itibariyle bile ödüle layık bir filmdi. Bazı eleştirmenler, filmin bu kadar ödül almasına şaşırmamak gerektiğini, bunun bir sürpriz olmadığını belirttiler. Filmin başından sonuna kadar hiç sıkmayan, farklı bir akışı vardı. Anne-kız ilişkilerinin zaman zaman ne kadar karmaşıklaşabileceğini, kuşak çatışmalarının sevgiyle aşılabileceğini gözler önüne seren film, aynı zamanda varoluşsal ve felsefi analizleri de içeriyor.

 

Filmin konusu ise şöyle: Batmakta olan aile işini düzeltmeye çalışan Evelyn, kızı ile çatışmalar yaşamakta ve hem ailesi hem de işi arasında sıkışmaktadır. Eski bir çamaşırhaneyi eşiyle işleten Evelyn vergi meselesi yüzünden gergindir. Evrakları toparlayıp vergi dairesine gittiklerinde başına hiç tahmin edemeyeceği olaylar gelir ve kendisini dünyaları kurtarmaya çalışırken bulur. Yaşayabileceği alternatif hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfeden Evelyn, bu süreçte evreni kurtaracak yegâne gücün kendisinde olduğunu öğrenir. Ayrıca filmin kötü karakteri Jobu Tupaki’yi de engellemeye çalışırken bir yandan da kızı ile ilişkisini düzeltmeye çalışmaktadır. Film alternatif evrenleri, birbirleriyle etkileşimlerini ve milyarlarca alternatif evrenimiz olsa da bütün bu sınırları sevginin aşabileceğini gösteren harika bir yapım. Filmi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

 

Keyfili Seyirler!

 

 

 

95. Oscar Ödül Töreninde Ödül Alan Efsane: Everything Everywhere All At Once 95. Oscar Ödül Töreninde Ödül Alan Efsane: Everything Everywhere All At Once
TV dünyasındaki gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.

Bir yanıt yazın