TRT Arabi HD

0
TRT Arabi HD

4 Nisan 2010 tarihinde yayın hayatına başlayan TRT Arabi, Arapça yayın yapan bir TRT kanalıdır. 350 Milyon nüfuslu bir coğrafyaya hitap etmeyi ön gören TRT Arabi, bu konuda geniş bir kitleye hitap etmektedir. Kanalın koordinatörü Sefer Turan TRT’nin bu kanalla, son yıllarda Türkiye’ye yönelik Arap dünyasında oluşan siyasi merakın giderilmesinin amaçlandığını açıklamıştır. Bu yüzden haberler üzerinden de çok ilerlediğini söyleyebiliriz.

Kanalla ilgili yapılan çalışmalarda, özellikle açılışı için büyük çalışma ve kampanya yürütülmüştür. Açılış törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, dönemin TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim bin Hamad el Thami de katılmıştır. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da sinevizyondan aktarılan mesajında, bölgede barış ve istikrarın önemine vurgu yapmış, kanalı ilgiyle takip edeceklerini ifade etmiştir. Bu konuda geniş bir çalışma oluşturacağını söyleyen TRT ekibi, kesinlikle bu sürecin büyüyerek ilerleyeceğinin de altını çizmiştir.

Ayrıca 24 saat Arapça yayın yapacak kanalda, kadın ve çocuk programları, eğlence, belgesel ve haber programları yayınlanlamaktadır. Bu programların büyük bölümü Arap ülkelerindeki programcılar tarafından ekrana yansıtılmaktadır. TRT Arabi, yayınlarını Türksat 3A, Arabsat ve Nilsat olmak üzere 3 farklı uydu üzerinden sürdürmektedir.

Kanal aynı zamanda Radyo yayınlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Aynı yayını radyo üzerinden de sunmaktadır.

 

 

TRT Arabi HD TRT Arabi HD
TV dünyasındaki gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.

Haber Bulunamadı

Üzgünüz, henüz hiçbir haber yayınlanmamış.

Canlı TV Bulunamadı

Üzgünüz, bu kanal için bir canlı yayın bulunmuyor.

    Yayın Akışı Bulunamadı

    Üzgünüz, henüz hiçbir yayın akışı yayınlanmamış.

Program Bulunamadı

Üzgünüz, henüz hiçbir program yayınlanmamış.

Platform Bulunamadı

Üzgünüz, henüz hiçbir platform yayınlanmamış.