96. Akademi Ödülleri’ne Geri Sayım Başladı

0
96. Akademi Ödülleri'ne Geri Sayım Başladı

2024 yılının en büyük sinema olaylarından biri olan 96. Akademi Ödülleri, sinema dünyasının merakla beklediği bir etkinlik olma özelliğini koruyor. Bu yıl Los Angeles’taki Dolby Theatre’da 10 Mart 2024’te gerçekleştirilecek olan törenin sunuculuğunu ünlü talk şov sunucusu Jimmy Kimmel yapacak. Bu özel gecede, sinema dünyasının en iyileri onurlandırılacak​​.

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini üstlendiği “Oppenheimer” filmi, toplamda 13 adaylıkla öne çıkan yapım olurken, Greta Gerwig’in yönettiği “Barbie” filmi 8 adaylık elde etti. İki film de En İyi Film kategorisinde yarışacak. Ayrıca, Emma Stone’un performansıyla dikkat çeken “Poor Things” (Zavallılar) filmi ise 11 adaylıkla “Oppenheimer”ı takip ediyor​​.

Bu yılki ödüllerde dikkat çekici bir nokta, En İyi Film kategorisinde yarışacak filmlerin çeşitliliği. “American Fiction“, “Anatomy of a Fall“, “The Holdovers“, “Killers of the Flower Moon“, “Maestro“, “Oppenheimer“, “Past Lives“, “Poor Things” ve “The Zone of Interest” bu prestijli kategoride yer alıyor​​​​.

En İyi Yönetmen kategorisinde Justine Triet (“Anatomy of a Fall”), Martin Scorsese (“Killers of the Flower Moon”), Christopher Nolan (“Oppenheimer”), Jonathan Glazer (“The Zone of Interest”) ve Yorgos Lanthimos (“Poor Things”) gibi isimler yarışıyor. Özellikle bu kategorideki adaylıklar, sinema dünyasındaki yönetmenlik anlayışının geniş yelpazesini ve çeşitliliğini gözler önüne seriyor​​​​.

Oscar tarihinde ilk defa, aynı hafta sonu vizyona giren iki film (“Oppenheimer” ve “Barbie“) En İyi Film kategorisinde aday gösterildi, bu da sinema tarihinde önemli bir an olarak kaydedildi​​.

Adaylar arasında, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Bradley Cooper (“Maestro”), Cillian Murphy (“Oppenheimer”) gibi isimlerin yanı sıra, En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Annette Bening (“Nyad“), Carey Mulligan (“Maestro”), Emma Stone (“Poor Things”) gibi önemli performanslar yer alıyor. Bu kategorilerdeki adaylıklar, geçtiğimiz yılın en unutulmaz performanslarını vurguluyor​​​​​​.

En İyi Uluslararası Film kategorisinde “Io capitano” (İtalya), “Perfect Days” (Japonya), “Society of the Snow” (İspanya), “The Teachers’ Lounge” (Almanya), ve “The Zone of Interest” (Birleşik Krallık) gibi çeşitli ülkelerden önemli yapımlar yarışacak​​​​.

Bu yılki adaylıklar, sinema dünyasının geniş çeşitliliğini ve zenginliğini bir kez daha ön plana çıkarıyor. En iyi film, yönetmen, oyuncu ve diğer kategorilerdeki bu çekişmeli yarış, sinema severler için unutulmaz bir gece vaat ediyor.

 

 

 

96. Akademi Ödülleri'ne Geri Sayım Başladı 96. Akademi Ödülleri'ne Geri Sayım Başladı
TV dünyasındaki gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.

American Fiction

2024 Yılının Dikkat Çeken Filmi: American Fiction 2023 yılında vizyona giren ve Cord Jefferson'ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu "American Fiction", komedi ve drama türlerinde izleyiciy...

Keşfet

Bir yanıt yazın